G. Paluckas apie valstybinio banko steigimą: didžiausią naudą pajustų žmonės

Seimui po svarstymo pritarus įgalioti Vyriausybę pradėti valstybinio banko steigimo procedūras Socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas teigiamai vertina tokią iniciatyvą, tačiau laiko ją gerokai pavėluota.

Politikas teigia, kad toks bankas turėjo būti kuriamas prieš 4 metus.

„Visos problemos jau tada buvo aiškios. 10 metų komerciniai bankai beveik nefinansuoja smulkaus ir vidutinio verslo, paskolos būstui mažiau pinigų turinčioms šeimoms praktiškai neprieinamos, masiškai uždarinėjami bankų padaliniai regionuose, o sąskaitų administravimo mokesčiai tik auga. Valdantieji nieko nepadarė per 4 metus, kad tas problemas išspręstų. O dabar, kai artėja rinkimai, „valstiečiai“ tarsi figos lapeliu bando pridengti tą savo gėdą“, – sako G. Paluckas.

Naudą pajustų žmonės

Pasak socialdemokrato, Seime svarstomas sprendimas tėra „politinė deklaracija“.

„Tai – pavedimas Vyriausybei galų gale baigti tą darbo imitaciją ir nieko nedarymą. Taigi, bent kitai Vyriausybei palikti tą klausimą, kuri pagaliau imtų ir išspręstų. Nei banko forma, nei turinys Seimo nutarime nėra apibrėžtas, taigi tai, ką svarsto Seimas – tėra bendro pobūdžio pamąstymai“, – priduria G. Paluckas.

Socialdemokratai jau anksčiau yra pateikę pasiūlymus, kokiose srityse toks bankas galėtų veikti.

(1) Būsto paskolų prieinamumo – siekiant sumažinti palūkanas gyventojams;

(2) Užtikrinti smulkaus ir vidutinio verslo finansavimą regionuose – ten reikia darbo vietų, o be kreditavimo verslas nesiplės;

(3) Energetinio efektyvumo rinkoje – tai leistų sumažinti energijos kaštus.

Tie, kurie priešinasi, nesiūlo alternatyvų

Socialdemokratų lyderis kritikuoja konservatorius ir liberalus, pasisakančius prieš tokio banko steigimą.

„Prezidentas idėją palaiko, visi, kurie mąsto logiškai – palaiko. Konservatorių ir liberalų bėda ta, kad jie ne už žmones, o prieš „valstiečius“ kovoja. Ir niekaip neatskiria tų dalykų. Tos peštynės juos apakino – nebeįžvelgia, kur geri sprendimai. „Valstiečiai“ gi irgi kai kada pasiūlo neblogų idėjų. Priešintis valstybinio banko idėjai, kai jis realiai išspręstų konkrečias žmonių problemas  ir nepateikti jokios alternatyvos – tiesiog akla destrukcija“, – įsitikinęs G. Paluckas.

Socialdemokratų partijos pirmininkas laikosi nuomonės, kad valstybiniai bankai kompensuoja bankinės sistemos trūkumus ir tai yra normali vakarietiška praktika.

„Komerciniai bankai vertina tik savo riziką, jie nori uždirbti kuo daugiau pinigų per kuo trumpesnį laiką. Tuo metu valstybinis bankas gali išdėstyti skolos grąžinimą ilgesniam laikui, taikyti mažesnes palūkanas, prisiimti aukštesnes rizikas, skatinti, jei valstybė paveda, vienų ar kitų sektorių regionuose finansavimą“, – teigia G. Paluckas.

Primename, kad Seime svarstomu nutarimo projektu siūloma įgalioti Vyriausybę pradėti konsultacijas su Europos Komisijos Europos Struktūrinių reformų paramos direktoratu (DG REFORM) dėl techninės pagalbos valstybinio plėtros banko steigimo klausimais ir svarstyti dėl galimybės valstybei dalyvauti kredito įstaigų kapitale.


Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė