Šlienavoje trumpiausia metų naktis sutikta ir palydėta pagal senąsias tradicijas

Joninės – tai ne tik paparčio žiedo ieškojimas ir šėlimas iki paryčių. Tai sakrali, kupina mistikos ir užmirštų ritualų šventė. Antrą kartą Šlienavoje ant marių kranto surengtos tikros, visas seniausias ir gražiausias tradicijas menančios Joninės.

Ir nežinia, kas daugiau pritraukė bendruomenės į šventę – gražūs ir šilti prisiminimai apie prieš metus vykusį pasibuvimą, ar šaunusis kvieslys, bričkute nuo pusiaudienio dardėjęs per kaimą. Kaip upelis linksmai lalėdami nenutrūkstančiu srautu geras tris valandas plūdo žmonės į šventę.

Jau pats patekimas į Jonines buvo simbolinis – per žalumynais apipintus vartus, lyg raginimas palikti už jų tamsias mintis. O prie vartų su šypsena visus pasitiko tautiniais rūbais vilkinčios moterys, kvietė nusiprausti šaltinio vandeniu ir nusišluostyti lino rankšluosčiu – trumpiausios nakties šventę privalu švęsti apsišvarinus ir iš išorės, ir viduje…

Senieji papročiai liudija, kad apšvarinti gali ne tik vanduo, bet ir ugnis. Todėl tradiciškai įžiebtas aukuras, o ši misija patikėta šventės globėjui Kauno rajono savivaldybės merui Valerijui Makūnui. Ant žirgo raita vaidilutė pagal Žemės judėjimo kryptį uždegė stebulės žibintus. Tuo tarpu vis dar besirenkanti bendruomenė kūrėsi ant žolės, besiklausydama smagių melodijų, ragavo iš namų atsineštus ar šventėje įsigytus gardėsius, linksmai šnekučiavosi tarpusavyje ar pritarė dainorėliams.

Šiltą atmosferą ir bendrumo jausmą kūrė kartu laužoma ir ragaujama duona, dainuojamos liaudies dainos, trypiami šokiai. Bendruomenės Janinoms ir Jonams, vainikuotiems ąžuolo lapų vainikais, netgi dedikuota Joninių polka… Prisiminti ir atgaivinti tradicijas padėjo folkloro ansambliai „Karklė“, „Senolės“, „Kupolė“, „Laumenos“ ir „Karklynėlio“ kapelos.

Sveikindamas susirinkusius su prasmingai švenčiama gražiausia vasaros švente, Kauno rajono savivaldybės meras ir šios šventės globėjas V. Makūnas negailėjo linkėjimų Janinoms, Jonams, Janėms, Rasoms ir nuoširdžių padėkos žodžių visiems, kas vienaip ar kitaip prisidėjo rengiant Jonines Šlienavoje: šventės sielai Marijai Kuktorienei, rėmėjams Donatui Kuktorui, UAB „Ardovitė“ komercijos direktoriui, ūkininkui Audriui Banioniui, Jurgitai Juknevičienei, UAB „Anubis“ direktorei, Nomedai Vilpišauskienei, UAB „Žemyn upe“ direktorei, Rimai Barkauskienei, UAB „Samylų prekyba“ direktorei, Vidui Vaitkui, UAB „Lincasa“ direktoriui, Gintautui Globiui, UAB „Gintauta“ direktoriui, Arvydui Pšerackui, UAB „SP Trans“ direktoriui, Dariui Marmai, UAB „UMA Trans“ direktoriui, Aleksej Grin, UAB „Euralis“ direktoriui, Remigijui Kubiliui, UAB „Fruitė“ direktoriui, ūkininkei Janinai Kubilienei, Valentui Vaičiulevičiui, Mantui Zavarzinui, UAB „Kamesta“ generalinio direktoriaus pavaduotojui ekonomikai, Rimantui Bakui, UAB „Kauno energija“ generaliniam direktoriui, Gražinai Gutmanienei, etnografinio ansamblio „Senolės“ vadovei, Reginai Aleknienei, folkloro ansamblio „Karklė“ ir vaikų liaudies muzikos kapelos „Karklynėlis“ vadovei, Vladui Dakniui, liaudiškos muzikos kapelos vadovui Antanui Bernatoniui, folkloro ansamblio „Kupolė“ vadovui, Gintautui Burkiui, Eglei Targanskienei, Donatui Barkauskui, UAB “DAB Transport” direktoriui, Jolantai Sidabrienei, Samylų kultūros centro direktorei, Vladui Ravkai, Šlienavos pagrindinės mokyklos direktoriui, Jonui Buslevičiui, UAB „Lentera“ komercijos direktoriui, Nerijui Liutkevičiui, UAB „Lentera“ direktoriui, floristei Linai Rinienei.

Kai ratą dangumi apkeliavusi saulutė nugrimzdo į pamarių miškus, tamsai karaliauti neleido Kauno rajono savivaldybės tarybos nario Antano Nesteckio ir Samylų seniūno Sauliaus Banionio užkurtas Joninių laužas, o marių vilnimis į kitą krantą plaukė Kauno rajono „Božolė“ choro, popgrupių „Kvinta“, “Štai“, Ovidijaus Vyšniausko, Irenos Starošaitės, „Soliario“ dainos. Šventei baigiantis, naktį nušvietė ir visų širdis sušildė įspūdingas ugnies šou.

KRS inf.


Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė