8 pokomunistinių valstybių narystės ES 10-metis „-“ tai Europos susivienijimo diena

Šįmet, gegužės 1 d., dešimčiai Europos valstybių – aštuonioms pokomunistinėms valstybėms, t.y., Lietuvai, Čekijai, Estijai, Latvijai, Lenkijai, Slovakijai, Slovėnijai ir Vengrijai, kartu su Kipru ir Malta, – švenčiant narystės Europos Sąjungoje (ES) dešimtmetį, Ukrainos įvykių kontekste demokratinės Europos solidarumas, susitelkimas ir vienybė šiandien yra ypač svarbūs, siekiant drauge su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis ir NATO partnerėmis išsaugoti taiką ir užtikrinti gerovę senajame žemyne.

Per Vilniaus Rytų partnerystės viršūnių susitikimą 2003 m. lapkričio pabaigoje įsižiebusi ir jau beveik pusmetį trunkanti Ukrainos krizė pabrėžia ne tik atskirų, jau net 13 naujųjų ES valstybių narių, įstojusių į ES nuo 2004 metų, (įskaitant Bulgariją ir Rumuniją, kurios prisijungė 2007 m. sausio 1 d., ir Kroatiją, kuri ES nare tapo 2013 m. liepos 1 d., Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai), grįžimo į politinę ir ekonominę demokratinės Europos erdvę bei įsitvirtinimo joje reikšmingumą.

Turime suvokti, kad 2004 m. gegužės 1 d. simbolizuoja milžinišką istorinį lūžį, ypač turint galvoje, kad tą dieną į ES įstojo trys buvusios Sovietų Sąjungos respublikos – trys Baltijos valstybės – ir viena buvusios Jugoslavijos respublika – Slovėnija, prie kurios pernai vasarą prisijungė ir dešimto dešimtmečio pradžioje kelerių metų etninio karo tragediją išgyvenusi Kroatija. 2004 m. gegužės 1 d.  pakeitė Europos istoriją, pakeitė pasaulį. Tai buvo tikrasis Rytų ir Vakarų Europos suvienijimas.

Todėl šiandien labai aiškiai matome, kokie dideli tai yra pasiekimai ir kaip svarbu juos išsaugoti, kaip ir taiką visoje Europoje, kuri po Antrojo pasaulinio karo, netgi nepaisant kelis dešimtmečius trukusio Šaltojo karo ir po jo kilusių etninių konfliktų kai kuriose buvusiose pokomunistinė teritorijose, karo nebuvimą pradėjo laikyti norma.

Privalome nepamiršti, kad ne tik Lietuva šiemet švenčia narystės ES dešimtmetį, bet dar 7 pokomunistinės valstybės kartu su Kipru Malta. Tai ne tik mūsų narystės ES jubiliejus, bet visų tų valstybių, kurios įstojo su mumis drauge. Tai visų šių Europos valstybių, visos demokratinės Europos šventė. Tai Europos solidarumo ir suvienijimo diena. Švęskime, branginkime ir siekime daugiau demokratijos ir amžinos taikos.

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas


Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė