Pakaunės ugdymo įstaigose ketinama įdarbinti saulę

Raudondvario lopšelis-darželis „Vyturėlis“ taps pirmąja pakaunės ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kuriai energiją gamins saulė. O štai kurioje Kauno rajono mokykloje tokiu būdu pagamintos energijos apskaitos skaitiklis pradės suktis greičiausiai, kol kas dar neaišku.

Be minėto darželio, konkursai dėl saulės elektrinės darbų atlikimo jau yra įvykę dar trijose švietimo įstaigose: Domeikavos gimnazijoje, Ringaudų pradinėje ir Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinėje mokykloje. Kuri iš jų pirmoji pelnys draugiškos aplinkai titulą, priklausys nuo to, ar konkursai nebus apskųsti ir rangovų spartos.

Pasak Kauno rajono savivaldybės Ekonomikos skyriaus vedėjo Artūro Pupalės, šios švietimo įstaigos pasirinktos neatsitiktinai – jose išlaidos elektros energijai siekia nuo 10 iki 20 tūkst. eurų per metus. Įgyvendinus projektus, ant pastatų stogų bus įrengtos saulės elektrinės, leidžiančios saulės energiją paversti elektros energija. Dienos ar vasaros laiku sukauptą energiją bus galima panaudoti tamsiuoju paros metu arba žiemą. Taip bus taupomos išlaidos elektros energijai.

Spindulius gaudys šią vasarą

Raudondvario lopšelio-darželio „Vyturėlis“ direktorė Žydrūnė Jankūnienė džiaugėsi: „Dalyvaujame projekte ir jau laukiame rangovų. Keičiame požiūrį ir esame įsitikinę, kad saulės fotovoltinė elektrinė ant darželio pastato stogo prisidės prie aplinkos saugojimo ir bus ekonomiškai naudinga įstaigai. Birželį turėtų prasidėti saulės elektrinės įrengimo darbai. Tikimės, kad dar šią vasarą prisigaudysime saulės spindulių.“

Aplinkai draugiška elektrinė bus montuojama ant dalies Raudondvario lopšelio-darželio „Vyturėlis“ pastato, kuris yra labiausiai nutolęs nuo gatvės. Įrengimo darbai netrukdys vaikučių ugdymo procesui, nekels grėsmės jų saugumui žaidžiant lauke.

Ž.Jankūnienė neatmetė galimybės, kad darželis ir toliau eis jau pramintu taku. „Esame atviri, tvarumo ir gamtosaugos klausimai mums labai svarbūs, todėl, jei tik bus kvietimų teikti paraiškas, dalyvausime ir kituose panašiuose projektuose, remiamuose ES“, – patikino „Vyturėlio“ direktorė.

Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos direktorė Valė Urbelienė taip pat tvirtino, kad netrukus turėtų prasidėti fotovoltinės saulės elektrinės įrengimo darbai.

„Bet kokios naujos technologijos turi ateiti į mokyklas, ir, netgi manau, kad šis procesas turėtų būti spartesnis. Negaliu teigti, jog tai, kad patekome į pirmąjį saulės elektrinių įrengimo etapą Kauno rajone, mums buvo kažkas tokio. Mes to tikėjomės. Mums pavyko įveikti visas biurokratines kliūtis, o jų buvo išties nemažai. Mes džiaugiamės tuo, kad kantriai ir atkakliai nuėjome tą kelią ir pakliuvome į pirmąjį etapą, štai kas mums buvo labai džiugu. Mokykla yra ugdymo institucija, o energetiniai projektai nėra mūsų kasdienė duona“, – šypsojosi Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos direktorė.

Pasak V.Urbelienės, fotovoltinė saulės elektrinė ant Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos stogo leis sumažinti elektros įvado galią nuo 169 iki 95 kW, o metinės suvartotos energijos kiekį nuo 98 iki 86 tūkst. kW.

Greitai atsipirks

Įrengti saulės elektrinę ant Domeikavos gimnazijos stogo kainuos apie 80 tūkst. eurų, ant Ringaudų pradinės mokyklos – per 84 tūkst. eurų, ant Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos – 94 tūkst. eurų, o ant Raudondvario lopšelio-darželio „Vyturėlis“ – 25 tūkst. eurų.

Bendra saulės fotovoltinių elektrinių galia bus nuo 25 iki 95 kW. Pasak Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausiojo specialisto Felikso Gedvilo, skaičiuojama, kad saulės fotovoltinės elektrinės atsipirks palyginti greitai, priklausomai nuo to, kiek bus sunaudojama elektros iš karto (tiesiogiai gaminant) ir kiek atiduodama pasaugoti ir paskui susigrąžinama.

Sąrašas ilgėja

Energijai gaminti saulę įdarbinti netrukus planuoja dar penkios pakaunės įstaigos: Čekiškės Prano Dovydaičio, Vilkijos ir Babtų gimnazijos, Garliavos kultūros ir sporto centras ir Garliavos Jonučių progimnazija, šiuo metu pasirašančios sutartis dėl projekto finansavimo su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Dar keturios rajono švietimo įstaigos: Piliuonos gimnazija, Lapių pagrindinė mokykla, Raudondvario A. ir A.Kriauzų pradinė mokykla ir VšĮ VDU Ugnės Karvelis gimnazija yra įtrauktos į rezervą.

Iš saulės šviesos generuojama elektros energija neišskiria žmogui ar aplinkai kenksmingų medžiagų, todėl šis būdas yra laikomas vienu iš gamtai draugiškiausių. Universalios saulės elektrinės nereikalauja papildomo ploto – jos integruojamos ant pastatų stogų ir sienų.

Projektą, kurio tikslas – tausoti aplinką, mažinti išmetamųjų dujų kiekį, prisidėti prie atsinaujinančių energijos išteklių vartojimo skatinimo ir aplinkos taršos mažinimo bei sutaupyti nemenką dalį lėšų, didžiąja dalimi finansuoja APVA, tačiau 25 proc. teks prisidėti ir Kauno rajono savivaldybei.

Komentaras

Mantas Rikteris, Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas

Džiaugiuosi, kad Kauno rajono ugdymo įstaigos yra aktyvios ir noriai atsiliepė į kvietimą. Tikiuosi, kad tam įtakos turėjo ir savivaldybės raginimai, viešojoje erdvėje transliuojama informacija apie tokio projekto visapusišką naudą.

Noriu pabrėžti, kad ir APVA sąlygos saulės elektrinėms įrengti yra labai palankios, tokia galimybe nepasinaudoti būtų nuodėmė. Mums reikės pridėti tik vieną penktadalį lėšų. Tai ypač sutrumpina atsipirkimo laikotarpį, manome, kad jis bus apie trejus metus.

Kauno rajono savivaldybės užmojai įgyvendinant aplinką tausojančius, išmetamųjų dujų kiekį mažinančius, prie atsinaujinančių energijos išteklių vartojimo skatinimo prisidedančius projektus yra gerokai didesni, nei įrengti saulės fotovoltines elektrines ant švietimo ir ugdymo įstaigų pastatų stogų. Pakaunėje, valstybinės žemės sklype, ketiname įkurti saulės elektrinių parką ir čia pagamintą energiją naudoti Kauno rajono savivaldybės ar kitame jai nuosavybės teise priklausančiame pastate.

Teksto autorius: Vilma Kasperavičienė, „Kauno diena“

 

Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė