R. Popovienė. Namuose slaugote sunkų ligonį? Ši žinia „-“ jums

Nė vienas nesame apdraustas nuo nelaimės, savo ar artimųjų ligos. Užgriuvę sveikatos pokyčiai sujaukia mūsų kasdienybę, pažerdami aibę ne tik iššūkių, bet ir klausimų. Nelaimės akivaizdoje ieškome profesionalios medikų, specialistų pagalbos, žmogiško patarimo. Ar slaugyti neįgalų, be artimųjų pagalbos nebeišsiverčiantį žmogų tampa nuosprendžiu artimiesiems? Nejaugi turime atsisakyti darbo, atsiriboti nuo socialinio gyvenimo, pasišvęsti slaugai, betarpiškam buvimui šalia ligonio? Ar gali būti ir kitaip? Kur kreiptis ir kur ieškoti pagalbos?

Integrali pagalba

Negalinčiam apseiti be artimųjų ar specialistų priežiūros žmogui reikia stacionarios pagalbos. Daugelis negalios kamuojamų žmonių nenori išvykti iš namų, kuriuose, rodosi, ir sienos gydo. Turintys savo namuose sunkų ligonį, puikiai žino, kiek jėgų ir dėmesio pareikalauja buvimas šalia, slauga, priežiūra, įvairios procedūros. Todėl profesionali pagalba iš šalies neretai būna itin reikalinga. Vyriausybė jau kelerius metus vykdo Integralios pagalbos plėtros programą. Bandomuosius projektus pradėjus 21 savivaldybėje, geroji Integralios pagalbos praktika plinta ir po kitas savivaldybes. Tai reiškia, kad gyventojai gali pasinaudoti valstybės teikiama socialine paslauga, vadinama Dienos socialine globa asmens namuose. Socialinius ir slaugos poreikius atitinkančios paslaugos palengvina sergančio žmogaus priežiūrą, artimiesiems tampa lengviau derinti darbą ir šeimos gyvenimą.

Įsteigtos mobilios komandos

Integraliai pagalbai suteikti yra įsteigtos mobilios komandos, kuriose dirba slaugos ir reabilitacijos specialistai. Šią komandą sudaro socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai, slaugytojai, slaugytojų padėjėjai, masažuotojai, kineziterapeutai. Nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio į komandos sudėtį įtraukti ir psichologai, kurie konsultuoja ne tik ligonius, bet ir jų artimuosius.

Integrali socialinė globa namuose teikiama iki 7 dienų per savaitę ir iki 4,5 val. per dieną. Slaugytojai ar jų padėjėjai pamoko kaip reikia ligonį apversti, pakelti, prižiūrėti žaizdas, paaiškina ką reikia daryti, kad neatsirastų pragulų, matuoja kraujospūdį ir t.t.  Jei nenorite slaugos specialistų kelioms valandoms palikti su savo artimaisiais, tačiau turite klausimų, mobilių komandų darbuotojai jus pakonsultuos, pamokys, kaip reikia rūpintis savo neįgaliais ar senyvo amžiaus artimaisiais. Pasikonsultuoti galima ir individualiai, ir išklausant įvairius mokymus. Dienos socialinės globos paslaugas gali gauti gyventojai, kuriems yra nustatytas nuolatinės slaugos poreikis. Slaugos ir kineziterapeuto paslaugos namuose suteikiamos, jeigu jas paskiria šeimos gydytojas. Be dienos socialinės globos ir slaugos namuose paslaugų neįgaliems, vienišiems, senyvo amžiaus asmenims gali būti teikiama ir kita, pagalbos į namus, paslauga. Teikiant šią paslaugą dažniausiai prašoma iš parduotuvės parnešti maisto produktų, vaistų, pagaminti maistą ar sutvarkyti namus. Paslaugų poreikis neretai skiriasi priklausomai nuo konkretaus regiono. Kai kur prašoma nuravėti daržą ar išvalyti krosnį. O kai kuriems ligoniams norisi tiesiog elementaraus bendravimo ar dėmesio.

Kur galima kreiptis?

Dėl slaugos namuose į savo seniūniją gali kreiptis kiekvienas žmogus, jaučiantis, kad jam reikia pagalbos. Tačiau būna atvejų, kai ligos kamuojamas ar senyvo amžiaus žmogus pagalbos pasikviesti nebeįstengia. Net ir kaimynai, pastebėję jog žmogui sunku savarankiškai išsiversti, gali kreiptis į seniūnijos darbuotojus, kad šie įvertintų susidariusią situaciją ir pasiūlytų ligotam žmogui pagalbą. Ar dienos socialinės globos, ar pagalbos namuose paslaugos kainuos, priklausys nuo besikreipiančiojo asmens gaunamų pajamų.

Labai svarbu, kad seniūnijose dirbantys socialiniai darbuotojai ir visi, kas organizuoja slaugos namuose paslaugų teikimą, kuo daugiau apie tai kalbėtų ir šią žinią viešintų. Taip pat svarbu mažinti biurokratiją, taip vadinamą popierizmą. Tam, kad išvengti įvairiausių pažymų  nešiojimo iš kabineto į kabinetą, būtų tikslinga įvesti e-registrą. Medikai, institucijos, prisijungusios prie registro matytų ir galėtų įvertinti situaciją – kokie nustatyti specialieji poreikiai, kokias paslaugas jis gali gauti pagal jam nustatytą sveikatos būklę, kokios socialinės paslaugos dar galimos. Dokumentų tvarkymo ir operatyvumo sprendimas – tai jau artimiausios ateities uždavinys. O kol kas visiems, kurie savo artimoje aplinkoje turi sunkių ligonių, kuriems reikia specialistų pagalbos, socialinės globos namuose, siūlau aktyviai domėtis ir pasinaudoti valstybės teikiama socialine paslauga. Kreipkitės į savo gyvenamosios vietos seniūniją, jums bus atsakyta į visus klausimus ir pagal poreikį suteikta kvalifikuota pagalba.

Raminta Popovienė
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė, socialdemokratė


Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė