Socialdemokratai siūlo socialiai orientuotą šalies biudžetą

2016 metais planuojama į biudžetą surinkti 7 mlrd. 283 mln. eurų – 5 procentais daugiau nei planuojama gauti šiemet. Beje, sumažėja ES paramos dalis. Kitąmet prognozuojamas 3,2 procentų BVP augimas.

2016 m. kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai vidutiniškai didės 71 euru, tam suplanuota papildomai beveik 34 mln. eurų. Taip pat kitų metų biudžete numatomas algų didinimas socialiniams darbuotojams, darželių auklėtojams, vidaus tarnybos pareigūnams.

Socialdemokratų iniciatyva šalies biudžete planuojamos didesnės gyventojų pajamos. Kitais metais numatomi mokesčių pakeitimai yra orientuoti taip, kad didėtų mažiausias algas gaunančių, vaikus auginančių ir neįgaliųjų pajamos.

„Biudžetas – tai mūsų Vyriausybės reakcija į išorės aplinkos iššūkius, turiu galvoje papildomas lėšas krašto apsaugai“, – teigė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kviesdamas Seimo narius balsuoti už aiškiai ir atsakingai  apskaičiuotą kitų metų šalies išlaidų ir pajamų planą.

Pasak Premjero, pirmą kartą Lietuvos biudžetą vertins Europos Komisija. „Todėl tai mus dar labiau įpareigoja laikytis griežtų taisyklių, užtikrinant tvarumą,“ – tvirtino Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas A. Butkevičius.

Biudžeto projektą Seimui pristatęs finansų ministras, socialdemokratas Rimantas Šadžius pabrėžė, kad kitų metų pajamos ir išlaidos buvo planuojamas tam tikrų ekonominių įtampų bei pokyčių sąlygomis. Lietuvos eksporto rodikliai akivaizdžiai keitėsi dėl Rusijos sankcijų ES šalims, taip pat ir Lietuvai.

„2014 m. Lietuvos eksportas į Rusiją sudarė 21 procentą, o šiais metais – apie 13 procentų. Tai ir gera, ir bloga žinia Lietuvai“, – sakė R. Šadžius. Ministro vertinimu, tai buvo iššūkis Lietuvos verslui ir ekonomikai. Bet šalies eksportuotojai, palikę rizikingą Rusijos rinką, sugebėjo persiorientuoti į kitas šalis. Žymiai padidėjo eksportas į ES, tai tapo dideliu žingsniu į priekį.

Didėja išlaidos krašto apsaugai. Jai numatoma skirti 574 mln. eurų. T. y. 149 mln. eurų daugiau negu praeitais metais. Karių darbo apmokėjimui papildomai numatoma skirti 12 mln. eurų.

Vidaus tarnybos statuto ir naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymo nuostatoms įgyvendinti numatyta skirti po 11 mln. eurų.

Finansų ministerija siūlo nuo 2016 m. neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) didinti nuo 166 eurų iki 200 eurų. Taip pat siūloma didinti NPD šeimoms, auginančioms mažus vaikus (nuo 60 eurų iki 120 eurų per mėnesį už kiekvieną vaiką) bei neįgaliesiems (priklausomai nuo neįgalumo laipsnio, nuo 175 iki 210 eurų arba nuo 235 iki 270 eurų per mėnesį). Maksimalaus NPD taikymo atveju gyventojas gautų beveik 90 eurų per metus daugiau, šeima auginanti du vaikus – 216 eurų per metus daugiau, neįgalieji – apie 63 eurų per metus daugiau grynųjų pajamų.

Biudžeto projekte siūloma nuo kitų metų pradžios nustatyti 350 eurų, t. y. 25 eurais didesnę nei dabar, minimalią mėnesinę algą (MMA). Pasak finansų ministro R. Šadžiaus, padidinus NPD gaunantis MMA ir vaikus auginantis žmogus kitais metais gautų daugiau pajamų, kurių dydis prilygtų 13 atlyginimui.

Nuo kitų metų keičiama savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodika. Tokiam pakeitimui pritarė Lietuvos savivaldybių asociacija.

„Tai biudžetas, sudarantis galimybę laiku išmokėti atlyginimus ir socialines išmokas, paskatinti investicijas ir verslą, užtikrinti stabilią šalies institucijų veiklą“, – sakė Vyriausybės vadovas, socialdemokratas Algirdas Butkevičius.


Dar niekas nepaliko komentarų.

Komentuoti

Žinutė